Dostepnemiejsce.pl to innowacyjna platforma, która dostarcza informacje do różnorodnych grup odbiorców, w szczególności osób ze specjalnymi potrzebami. Dostepnemiejsce.pl wspiera także zarządców budynków w zapewnieniu dostępności z wykorzystaniem narzędzi umożliwiających: tworzenie i aktualizowanie treści, tłumaczenie treści na język Braille, automatyczną transkrypcję treści tekstowych na komunikaty głosowe w czasie rzeczywistym, zaawansowane oprogramowanie do tłumaczenie treści na język migowy, integrację z innowacyjnymi urządzenia IoT, które monitorują przemieszczenie się osób w budynkach i odtwarzają komunikaty głosowe przedstawiające dodatkowe informacje na temat przestrzeni, budynków, spraw i zadań podmiotów w interakcji z osobami przemieszczającymi się w budynkach bez użycia urządzeń pośredniczących lub w interakcji z popularnymi urządzeniami typu telefon. Platforma dostepnemiejsce.pl dostarcza wszystkie potrzebne rozwiązania, z wykorzystaniem których spełnienie wymogów związanych z dostosowaniem budynków jest proste i nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Innowacyjny portal wykorzystuje najnowsze technologie w celu dostarczania informacji na temat budynków i przestrzeni w budynkach, na wiele różnych sposobów do różnorodnych odbiorców, w szczególności osób z niepełnosprawnościami i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby. Zastosowane rozwiązania umożliwiają skuteczne dotarcie z informacją poprzez zastosowanie różnych form prezentowania informacji, które są czytelne dla wszystkich kluczowych grup odbiorców. Portal dostarcza uporządkowaną informację na temat dostępności budynków zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1 i z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i użytecznych technologii.
Aktualne i uporządkowane informacje
Prezentowanie aktualnych i uporządkowanych informacji to podstawowa funkcjonalność portalu, dzięki której dane i informacje na temat budynków, kondygnacji i pomieszczeń, ich lokalizacji, godzinach otwarcia, a przede wszystkich udogodnieniach skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby dostępne są w jednym miejscu. Dodatkowo portal, dzięki zastosowaniu tablic informacyjnych, dostarcza rozszerzone informacje w różnorodnej formie, które są użyteczne dla osób ze specjalnymi potrzebami i pozostałych interesariuszy.
Treści w języku Braille
Specjalnie zaprojektowane tablice informacyjne z treściami w języku Braille montowane w przestrzeni budynków dostarczają informacje na temat budynków, kondygnacji i pomieszczeń, w tym szczegółowych informacji na temat jednostek organizacyjnych i ich zadań, godzin otwarcia, a także spraw możliwych do załatwienia. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii i połączeniu z portalem dostepnemiejsce.pl informacje te dostarczane są różnorodnej formie do wszytkich interesariuszy.
Komunkaty głosowe
Generowane przez sztuczną inteligencję z publikowanych w portalu treści komunikaty głosowe
Tłumaczenie treści na język Braille
Zautomatyzowane tłumaczenia treści opisujących budynki, kondygnacje i pomieszczenia wprowadzone z użyciem panelu administracyjnego na język Braille, zgodnie z powszechnie obowiązującymi wytycznymi z opcją eksportu wykonanych tłumaczeń do popularnych formatów: *.EPS, *SVG, *.Json, a także z możliwością ich dalszego wykorzystania w różnego rodzaju projektach i opracowaniach.
Transkrypcja treści na głos
Zautomatyzowane transkrypcje treści tekstowych opisujących budynki, kondygnacje i pomieszczenia wprowadzone z użyciem panelu administracyjnego, z wykorzystaniem dedykowanych algorytmów, sztucznej inteligencji i sieci neuronowych, na komunikaty głosowe przechowywane w plikach: WAV, MP3, OGG, przeznaczone do odtwarzania komunikatów w portalu dostępnemiejsce.pl i w aplikacji mobilnej jako jednej z form dostarczania treści ma temat budynków i przestrzeni. Dodatkowo dzięki udostępnionemu konwerterowi treści w kontach użytkowników możliwe jest wykonanie konwersji dowolnej treści w języku polskim. Pliki dźwiękowe można pobrać z portalu i wykorzystać wszędzie tam, gdzie będą użyteczne.
Tłumaczenie treści na język migowy
Zautomatyzowane tłumaczenie treści opisujących budynki, kondygnacje i pomieszczenia wprowadzonych z użyciem panelu administracyjnego w formie tekstowej na język migowy zgodnie z powszechnie obowiązującymi wytycznymi, które następnie prezentowane są w formie migowej z wykorzystaniem awatara 3D.
Generowanie kodów QR
Generowania kodów QR dla efektywnego oznaczania budynków, kondygnacji i pomieszczeń, których wywołanie z użyciem telefonu lub tabletu z dostępem do Internetu dostarcza użytkownikom dodatkowe informacje tekstowe, głosowe i w pozostałych formach, które nie są dostępne na tablicach systemu informacji.
Kodowanie naklejek RFID (NFC)
Funkcjonalność kodowania naklejek RFID dla efektywnego oznaczania budynków, kondygnacji i pomieszczeń, których wywołanie z użyciem telefonu lub tabletu z obsługą NFC i z dostępem do Internetu dostarcza użytkownikom dodatkowe informacje tekstowe, głosowe i w pozostałych formach, które nie są dostępne na tablicach systemu informacji.
Tablice systemu informacji
Wykonywane w ramach wdrożenia tablice systemu informacji z przeznaczeniem do oznaczenia budynków, kondygnacji i pomieszczeń doskonale sprawdzają się w oznaczaniu przestrzeni. Zostały zaprojektowane tak by spełniać wymogi ustawy „Dostępność”. Są estetyczne, czytelne, trwałe i łatwe w montażu, a do tego w przystępnych cenach, ze specjalistycznym, specjalnie tworzonym, nadrukiem treści w języku Braille. Tablice są interaktywne. Dzięki zastosowaniu kodów QR i technologii RFID w interakcji z urządzeniem typu telefon lub tablet dostarczają dodatkowe informacje, które przechowywane są w portalu dostepnemiejsce.pl.
Integracja z urządzeniami IoT
Funkcjonalność umożliwiająca włączenie do systemu informacyjno-komunikacyjnego obsługę dedykowanych urządzeń IoT przeznaczonych do wspomagania przemieszczania się osób w budynkach i odtwarzania komunikatów głosowych bez użycia Internetu oraz urządzeń pośredniczących lub w interakcji z popularnymi urządzeniami typu telefon, których celem jest dostarczanie rozszerzonych informacji na przestrzeni, dostępności, możliwych do załatwienia spraw i innych wspierających orientację w przestrzeni i przemieszczanie się po budynkach.